Aktualizacja : 2024-02-23 20:58:29
Ceny hurtowe
Waluta Kupno Sprzedaż
USA dolarUSA dolar USD3.95004.0200
Ceny detaliczne
Waluta Kupno Sprzedaż
USA dolarUSA dolar USD
3.9000
4.1000
Ceny bilonów (USD dolar : banknoty 1 $)
Waluta Kupno Sprzedaż
USA dolarUSA dolar USD
3.9000
5.0000
Wystawiamy dowody kupna i sprzedaży walut dla firm

DOLAR AMERYKAŃSKI

Dolar to oficjalna waluta nie tylko Stanów Zjednoczonych, ale również Portoryko, Marianów Północnych, Mikronezji, Palau, Panamy, Ekwadoru, Wyspy Marshalla, Salwadoru, Zimbabwe, Timoru Wschodniego, Bonaire, Sint Eustatius oraz Saby.

Banknoty nie są własnością państwa czy narodowego banku, a Rezerwy Federalnej, o czym informuje górny przypis na awersie. Bank Rezerw Federalnych nie jest organem państwowym, tylko całkowicie prywatnym koncernem. Mimo to posiada wyłączne prawo do drukowania dolarów. Ze względu na to, gdy rząd USA potrzebuje pieniędzy, nie może po prostu zlecić dodruku odpowiedniej ilości. Każdy banknot jest bowiem długiem wobec Rezerw Federalnych, więc w zamian za pieniądze, Departament Skarbu musi wydać jakiegoś rodzaju obligacje.

Wśród banknotów wyróżniamy 7 nominałów: 1, 2, 5, 10, 20, 50 i 100 USD. Na awersie znajdują się podobizny prezydentów Stanów Zjednoczonych, a na rewersach znane oraz szczególnie znaczące dla Amerykanów budowle. Dolary to stosunkowo słabo chronione banknoty, dlatego też warto nauczyć się rozpoznawać ich autentyczność. Dopiero najnowsza seria produkowana od 2013 roku posiada nowoczesne zabezpieczenia.

Monety dzielą się teoretycznie na 6 nominałów: 1, 5, 10, 25, 50 pensów i 1 dolar, jednak ta ostatnia moneta jest wydawana jedynie okolicznościowo i rzadko można ją spotkać w powszechnym obiegu.

Dolar przyda się nie tylko podczas podróży do USA, ale również jeżeli planujemy jakiekolwiek wczasy zagraniczne. W wielu krajach turystycznych takich jak chociażby Turcja, Zanzibar czy Dominikana, dolary amerykańskie są akceptowane w większości miejsc. Kurs dolara Rybnik w naszym kantorze zawsze pozostaje do negocjacji, nasze ceny walut są najbardziej atrakcyjne w mieście. Kantor Rybnik Plaza oferuje sprzedaż drobnych dolarów (1$) na napiwki podczas wczasów za granicą. Ceny walut dostępne w tabeli na naszej stronie internetowej.

CIEKAWOSTKI:

- Wszystkie banknoty wydane od 1861 roku nadal pozostają prawnym środkiem płatniczym na terytorium Stanów Zjednoczonych, jednak najstarsze banknoty są już rzadko spotykane i traktowane jako białe kruki.

- Nazwa „dolar” podchodzi od słowa „talar” i jest używana nie tylko przez Stany Zjednoczone (USD). Swoje dolary posiada również, na przykład, Singapur (SGD), Australia (AUD) czy Hong Kong (HKD).

- W użyciu są dwie potoczne nazwy dla amerykańskiego dolara. Jest to „buck”, o którym często można usłyszeć w amerykańskich filmach – nazwa wzięła się od sarny, za której skórę dawniej Indianie otrzymywali dolary. Druga nazwa to „greenback” („zielony tył”), w Polsce skracany tylko do „zielonego” – dawne banknoty amerykańskie posiadały charakterystyczny zielony kolor na swoich rewersach.

- Pod każdym numerem seryjnym banknotu znajduje się litera oraz cyfra. Rezerwy Federalne posiadają 12 zrzeszonych ze sobą banków, w których banknoty zostają wprowadzone do obiegu. Są to: 1A - Boston, 2B - New York, 3C - Philadelphia, 4D - Cleveland, 5E - Richmond, 6F - Atlanta, 7G - Chicago, 8H - St. Louis, 9I - Minneapolis, 10J - Kansas City, 11K - Dallas, 12L - San Francisco.

- Departament Skarbu USA w 2020 roku planuje wprowadzić w obieg banknoty o nominałach $5, $10 i $20 z wizerunkami kobiet, które zasłużyły się dla historii Stanów Zjednoczonych.

Więcej przydatnych informacji na temat cła, wiz i innych spraw związanych z wyjazdami znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jednodolarówki - banknoty 1 USD
2021-04-12
Dolar jako waluta wakacyjna
2021-05-21

Aktualne banknoty

awers 100 usd
rewers 100 usd
awers 100 usd
rewers 100 usd
awers 50 usd
rewers 50 usd
awers 50 usd
rewers 50 usd
awers 20 usd
rewers 20 usd
awers 20 usd
rewers 20 usd
awers 10 usd
rewers 10 usd
awers 10 usd
rewers 10 usd
awers 5 usd
rewers 5 usd
awers 5 usd
rewers 5 usd
awers 2 usd
rewers 2 usd
awers 1 usd
rewers 1 usd
Kursy walut nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i mogą być interpretowane wyłącznie jako informacja.
© 2023 Kantor Plaza Rybnik
Firma