Aktualizacja : 2024-02-23 20:58:29
Ceny hurtowe
Waluta Kupno Sprzedaż
Australia DolarAustralia Dolar AUD2.56002.6600
Ceny detaliczne
Waluta Kupno Sprzedaż
Australia DolarAustralia Dolar AUD
2.5100
2.7500

Dolar australijski to oficjalna waluta Australii, Kiribati, Nauru i Tuvalu oraz wysp: Tasmanii, Norfolk, Bożego Narodzenia, Kokosowych, Heard i McDonalda, Ashmore i Cartiera, a także stacji naukowych na Antarktydzie: Mawson i Davis.

Australia jest jednym z największych producentów złota na świecie, więc siła dolara australijskiego jest ściśle uzależniona od jego ceny. Kiedy cena złota rośnie, dolar umacnia się. AUD jest również związany z tolerancją na ryzyko i jest postrzegana jako miernik ryzyka. Kiedy tolerancja na ryzyko rośnie, dolar australijski wzmacniania się, gdy tolerancja na ryzyko spada – słabnie.

Australijski bank 1 września 2017 roku wprowadził do obiegu nowy banknot polimerowy o nominale 5 dolarów. Każdy nominał nowej serii będzie przedstawiał różne gatunki australijskiej akacji oraz rodzimych ptaków. Nowe banknoty będą w obiegu równolegle z banknotami starej emisji.

CIEKAWOSTKI:

- Australia była pierwszym krajem na świecie, w którym wprowadzono polimerowe banknoty wystarczająco trwałe, żeby zostać na stałe w obiegu. Miało to miejsce w 1990 roku. Wcześniej, jeszcze w latach osiemdziesiątych, swoich sił w tworzeniu banknotów polimerowych próbowało Haiti oraz Kostaryka – nadruk jednak szybko się zmywał i całość stawała się bezużyteczna.

- Technologa banknotów polimerowych została opracowana w Australii przez Bank Rezerwy i CSIRO. Powodem była chęć zwiększenia zabezpieczeń banknotów oraz zmniejszenie ilości fałszerstw. Banknoty polimerowe mają dodatkową zaletę - są bardziej trwałe niż papierowe.

- Trwałość banknotów to szczególnie „palący” problem dla krajów, w których klimat jest bardzo ciepły. Za Australią do obiegu banknoty polimerowe zaczęły wprowadzać kraje afrykańskie. Do 2018 roku miało je już ponad 50 państw na całym świecie.

W przypadku chęci kupna lub sprzedaży dolarów australijskich zawsze warto skontaktować się z nami telefonicznie i uzgodnić szczegóły. Aktualny kurs wymiany dolara Australii znajduje się powyżej.

CŁO: Jak podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie ma limitu przewozu gotówki, jednak wszystkie ilości powyżej 10 tysięcy AUD należy wcześniej zgłosić.

Więcej przydatnych informacji na temat cła, wiz i innych spraw związanych z wyjazdami znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Aktualne banknoty

awers 100 aud
rewers 100 aud
awers 100 aud
rewers 100 aud
awers 50 aud
rewers 50 aud
awers 50 aud
rewers 50 aud
awers 20 aud
rewers 20 aud
awers 20 aud
rewers 20 aud
awers 10 aud
rewers 10 aud
awers 10 aud
rewers 10 aud
awers 5 aud
rewers 5 aud
awers 5 aud
rewers 5 aud
Kursy walut nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i mogą być interpretowane wyłącznie jako informacja.
© 2023 Kantor Plaza Rybnik
Firma