Zgoda na pliki cookie
Pliki cookie, które używamy na stronie pozwalają na poprawne jej funkcjonowanie oraz analize statystyki.
Opcjonalne pliki: Google Analytics.
Wymagane pliki: PHP Session
Kurs Funt brytyjski Kantor Rybnik Plaza
Aktualizacja : 2024-04-23 17:04:37
Ceny hurtowe
Waluta Kupno Sprzedaż
Wielka Brytania FuntWielka Brytania Funt GBP4.96005.0500
Ceny detaliczne
Waluta Kupno Sprzedaż
Wielka Brytania FuntWielka Brytania Funt GBP
4.9000
5.2000
Ceny bilonów (USD dolar : banknoty 1 $)
Waluta Kupno Sprzedaż
Wielka Brytania FuntWielka Brytania Funt GBP
3.0000
5.1000
Wystawiamy dowody kupna i sprzedaży walut dla firm

Funt szterling to nieoficjalna nazwa używana dla waluty obowiązującej w Wielkiej Brytanii. Jako oficjalna jednostka monetarna stosowana jest również we wszystkich terytoriach zależnych.

Obecnie w obiegu znajdują się cztery banknoty: 5, 10, 20 i 50 funtów. Aktualne nominały 5 i 10 funtów są polimerowe. W 2020 roku wprowadzono do obiegu polimerowe 20 funtów, jednak równolegle znajduje się jeszcze wersja papierowa. Nie podano daty wyjścia z obiegu starej dwudziestki. Banknot 50 funtów istnieje tylko w wersji papierowej, a daty wydania wersji polimerowej nie podano do wiadomości.

Oprócz wymiany aktualnych funtów, zgodnie z kursem giełdowym, nasze kantory oferują również skup banknotów, które wyszły już z powszechnego użycia.

Jeden funt dzielimy na 100 pensów. Monety, które można spotkać to 1 i 2 funty oraz 1, 2, 5, 10, 20 pensów.

Kurs funta jest bardzo zmienny, dlatego warto zadzwonić do naszego kantoru w Rybniku żeby zarezerwować interesującą cenę. Przy hurtowej ilości istnieje możliwość negocjacji kursu funta brytyjskiego.

FUNTY SZKOCJI ORAZ IRLANDII PÓŁNOCNEJ

Szkocja oraz Irlandia Północna zajmują się własną emisją funta szterlinga. W każdym z tych krajów za drukowanie banknotów odpowiada większa liczba banków, więc w obiegu oprócz funta brytyjskiego znajduje się kilka innych, różniących się jedynie szatą graficzną (nie wartością!). Nie są one jednak prawnym środkiem płatniczym, tylko rodzajem weksla.

W Szkocji można spotkać trzy rodzaje rodzimego funta, wytwarzane przez:

- Bank of Scotland,

- Royal Bank of Scotland,

- Clydesdale Bank.

Z kolei w Irlandii cztery rodzaje:

- Bank of Ireland,

- First Trust Bank,

- Danske Bank,

- Ulster Bank.

W Anglii, Walii, ale również w kantorach poza Wielką Brytanią często funty te mogą nie być przyjmowane oraz wymieniane ze względu na swoją mniejszą popularność. W naszych kantorach w Rybniku, Katowicach, Raciborzu i Żorach przyjmujemy wszystkie rodzaje funtów. Po aktualne kursy zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub na naszą stronę internetową.

FUNTY INNYCH TERYTORIÓW ZALEŻNYCH

W niektórych miejscach szterling współistnieje z samodzielnie emitowanymi przez dane państwo funtami. Jest tak w przypadku państw takich jak: Giblartar, Wyspa Świętej Heleny, Falklandy, Guernsey, Wyspa Man, Jersey. Ich funty pozostają w stosunki 1:1, a bankomaty często dają możliwość wyboru wypłaty funta szterlinga lub, na przykład, funta Jersey.

W teorii funty te nie mogą być używane poza państwami ich emisji, jednak w praktyce banki brytyjskie wymieniają je na funty brytyjskie. Również w naszych kantorach istnieje wymiana tych walut na złotówki.

CŁO

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje o konieczności posiadania potwierdzenia legalności środków, w przypadku posiadania podczas wjazdu gotówki o równowartości 10.000 euro lub więcej (jako potwierdzenie można stosować wyciąg bankowy). Radzi jednak posiadać potwierdzenia nawet przy mniejszych kwotach, ponieważ według lokalnego prawa policja może zatrzymać gotówkę powyżej 1000 GBP, jeżeli istnieją jakiekolwiek podejrzenia co do jej legalności. W przypadku wwozu i wywozu większych pieniędzy spoza Unii Europejskiej, należy wypełnić deklarację dostępną na stronie brytyjskiego rządu.

Więcej przydatnych informacji na temat cła, wiz i innych spraw związanych z wyjazdami znajdą Państwo na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Papierowe banknoty o nominałach 20 i 50 funtów brytyjskich (GBP) wydawane od 1989 roku już za niedługo przestają być prawnym środkiem płatniczym!

Ich wymiana będzie możliwa tylko do 01.10.2022 roku!

Aktualne banknoty

awers 50 gbp
rewers 50 gbp
awers 20 gbp
rewers 20 gbp
awers 10 gbp
rewers 10 gbp
awers 5 gbp
rewers 5 gbp
Kursy walut nie stanowią oferty w rozumieniu prawa i mogą być interpretowane wyłącznie jako informacja.
© 2023 Kantor Plaza Rybnik
Firma