Zgoda na pliki cookie
Pliki cookie, które używamy na stronie pozwalają na poprawne jej funkcjonowanie oraz analize statystyki.
Opcjonalne pliki: Google Analytics.
Wymagane pliki: PHP Session
Jaką walutę zabrać do Izraela?

TEL AWIW I JEROZOLIMA – JEDNO PAŃSTWO, DWA OBLICZA

Izrael to państwo, które w ostatnich latach zyskało dużą popularność wśród polskich turystów. Cieszy się nią dlatego, że jest bardzo różnorodne i chociaż głównie kojarzy się z Ziemią Świętą, ma do zaoferowania o wiele więcej…

Dwa oblicza Izraela najlepiej opisać porównaniem dwóch popularnych miast – Jerozolimy oraz Tel Awiwu.

Jerozolima jest stolicą państwa i zarazem największym miastem, rozciągniętym pomiędzy Morzem Śródziemnym a Morzem Martwym. Historycznie jest znane z bycia kolebką trzech największych na świecie religii: chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Przenikają się tam ze sobą dwie kultury, wschodnia oraz zachodnia. I chociaż na świecie Jerozolima jest znana ze Wzgórza Świątynnego oraz Ściany Płaczu, oferuje również dostęp do innych kulturalnych instytucji, takich jak popularne Muzeum Izraela.

Tel Awiw to drugie pod względem wielkości miasto Izraela i jest całkowicie różne od starej, historycznie uwarunkowanej Jerozolimy. Jest pełne plaż ze złocistym piaskiem, klubów nocnych i dyskotek, a także restauracji z kuchnią międzynarodową. Ta nowoczesna metropolia wydaje się wręcz nigdy nie zasypiać. Tel Awiw znany jest również jako Białe Miasto, a to wszystko ze względu na to, że znajduje się tam prawie 5000 budynków zbudowanych w stylu międzynarodowym oraz Bauhaus. Dzięki temu miasto zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO w 2003 roku jako największe na świecie skupisko modernistycznej architektury.

JAKĄ WALUTĘ ZABRAĆ DO IZRAELA?

Podczas planowania takiej wycieczki na pewno pojawi się pytanie ile pieniędzy ze sobą zabrać. Niestety, jak na nasze krajowe standardy, trzeba liczyć się z tym, że wyjazd do Izraela będzie raczej kosztowny. Ważną kwestią jest też, jaką walutę ze sobą zabrać? Tradycyjne podejście na myśl podrzuca od razu euro lub dolara amerykańskiego jako dwie najbardziej popularne waluty na świecie, jednak zabierając je, możemy spotkać się z problemami. Dlaczego? Waluta obowiązująca w Izraelu to nowy szekel izraelski i to nią najłatwiej zapłaci się w mniejszych sklepikach czy miejscach poza utartymi, turystycznymi szlakami. Nie trzeba też martwić się o wysoką cenę podwójnego przewalutowania PLN-EUR-ILS. W naszym kantorze Rybnik Plaza oferujemy sprzedaż oraz zakup waluty Izraela w bardzo korzystnych kursach! Istnieje możliwość negocjacji ceny oraz zamówienie dla siebie konkretnej ilości waluty!

© 2023 Kantor Plaza Rybnik
Firma